Czym jest ekologiczne budownictwo?

Warto czasem połączyć przyjemne z pożytecznym, a tym bardziej jeśli mowa o oszczędności. Ekobudownictwo ma się coraz lepiej. Ludzie coraz większą wagę przykładają do pozytywnych dla środowiska nawyków, a zielone budownictwo jest stosowane w coraz większej liczbie projektów. Troska o przyszłość planety może warunkować naszą jakość życia i jakość życia naszych wnuków. Domy budowane zgodnie z zasadami natury pomogą nam chronić naturalne zasoby i dać przyrodzie potrzebne tchnienie.

Warto postawić więc na zielone domy, tym bardziej, że mogą okazać się one tańsze niż domy tradycyjne. Do produkcji domu ekologicznego służą materiały z recyclingu, czyli wszelkiego rodzaju pozostałości z kamienia lub zwyczajny złom. Dom można postawić także z konopi siewnej. Dowiedz się więcej na temat domów pasywnych i domów energooszczędnych.

Jeden z najbardziej ekologicznych domów mieszkalnych wybudował w USA niejaki Jacek Helenowski. Zaletą domu stworzonego przez przedsiębiorcę, jest budynek wysoce energooszczędny, który zużywa blisko 90% mniej energii niż tradycyjna budowla. Cały projekt został zrealizowany z materiałów z odzysku.

Rewolucyjna technika

Ekologiczny budynek można ogrzać nawet 40% taniej, niż tradycyjny dom z ogrzewaniem gazowym. Wykorzystuje się w nim energię geotermalną i geotermiczną, która jest wydobywana przez pompy ciepła. By korzystać z zasobów planety, wcale nie trzeba zdawać się niecki osadowe. Dzięki pompom można w dowolnym miejscu uzyskać energię geotermalną suchą, która z powodzeniem podgrzeje wodę, czy ogrzeje dom.

Innym wynalazkiem godnym polecenia są panele fotowoltaiczne, znane od dłuższego czasu i widoczne szczególnie licznie u zachodnich sąsiadów. Z wyliczeń wynika, że 16 paneli na czterech kontenerach może dostarczyć 4MWh (kilowatogodzin). Zadaniem fotowoltaiki jest zamiana światła słonecznego na energię elektryczną. Na równi z panelami stawia się także wiatraki, dające energię elektryczną.

Odpowiednie warunki

Warto dodać, że budownictwo zielone wymaga odpowiedniego terenu, by mogło odpowiednio funkcjonować. Chodzi tutaj o zachowanie zasad minimalizmu. Do rozwiązań tego typu zaliczymy ledy, wysokoefektywną izolację termiczną, okna trzyszybowe i biomasę. Wykorzystanie wielu takich pomysłów mnoży naszą energię i daje wymierne korzyści dla finansów. Ekologicznym domem można też sterować w pełni automatycznie, za sprawą inteligentnych technologii. Dzięki modułom można jednym kliknięciem zarządzać domem, posiadając tylko smartfon.

Duże projekty

Ekologiczne domy to temat nośny, podejmowany przez urbanistów i deweloperów. Rośnie także popyt na domy zielone zarówno w mieście, jak i na wsi. Inwestycje ekologiczne znacznie podnoszą wartość całego projektu, są nowatorskie i zgodne z zasadami dbania o przyrodę przyrodą. Dokument warunkujący powstawanie takich budowli jest strategia Europa 2020, która w myśl ekologii stawia wymogi projektantom. Wiele wskazuje na to ekologia będzie więc, podobnie jak Smart Home, nowym standardem budownictwa osiedli i domków jednorodzinnych.

7 wspaniałych pomysłów na wygląd domu

Na zakończenie

Trend eko to nie tylko wymysł fanatyków zielonego stylu życiu. Pora docenić oszczędności idące w parze z korzyściami dla nas samych. Pora otworzyć oczy na nowe i niecodzienne rozwiązania. Zwłaszcza gdy mogą być zastosowane w istniejącym już budynku. Warto postawić na naturę.