Podstawowe materiały i wyposażenie bram garażowych

Piwnica nowo budowanego domu wymaga solidnego zamknięcia. Jak zatem optymalnie dobierać bramy garażowe pod względem materiałowym? Prezentujemy kilka solidnych rad pozwalających nabywcy z wyczuciem wybrać to, co jest mu niezbędne.

Z czego zrobione są nowoczesne bramy?

Surowiec podstawowy
Bramy produkowane obecnie seryjnie i na zamówienie najczęściej wykorzystują metale w głównej części konstrukcji. Stal i aluminium są podstawowym surowcem. Oba metale są dość wytrzymałe i łatwe w obróbce.
Można je też poddać bezstratnemu recyklingowi. To znaczy, że z pewnej ilości surowca do odzysku otrzymuje się identyczną co do wagi i objętości ilość nowego materiału.
Oba powody wpływają na ekonomikę i sprawiają, że bramy z aluminium i żelaza są stosunkowo tanie.

Kolejnym materiałem jest drewno, choć obserwuje się tendencje do odchodzenia od tego surowca jako tworzywa do produkcji wielkogabarytowych zamknięć do piwnic i garaży.
Częściej natomiast spotyka się laminaty. Mocne i elastyczne tworzywa. Niestety cena produktów, w których laminat gra główną rolę jest dość wysoka.

Ekologia

W dobie budownictwa ekologicznego projektanci wykazują szczególną troskę o charakterystykę termiczną wyrobów. Budownictwo pasywne wymaga od produktów budowlanych znacznych osiągnięć, jeśli chodzi o normy izolacyjności.
Ramowa lub panelowa konstrukcja połaci bramy pozwala na zmieszczenie we wnętrzu wystarczającej ilości materiałów izolacyjnych pod postacią pianek i mat izolacyjnych z włókna szklanego.

Czym jest ekologiczne budownictwo?

Kolejna ideologia zaprzęgnięta do poprawy komfortu sprawia, że pewne czynności można wykonać automatycznie podczas obsługi bramy. Elementem wspomagającym wygodę jest napęd i idea domu inteligentnego. Nieco podnosi koszty wykonania, za to daje komfort użytkownikowi, który np. bez opuszczania samochodu w dzień niepogody, może zaparkować auto w garażu.