Jak kupić okna do domu?

Zakup okien jest jednym z najistotniejszych etapów w czasie budowy domu. Osoby, które chcą kupić okna do domu często zastanawiają się, czym powinny kierować się podczas zakupu. Aby wybrać najlepsze okna pcv warto poznać główne parametry techniczne oraz dowiedzieć się co wpływa na ich cenę.

Jakie okna dostępne są na rynku i gdzie można je kupić?

W Polsce działa wielu dobrych producentów okien, bez problemu więc w najbliższej okolicy można znaleźć punkt sprzedaży. Oprócz tego okna sprzedawane są w mniejszych punktach dealerskich, gdzie w ofercie występują okna od kilku producentów. Standardowych okien można szukać także w hurtowniach budowlanych i w Internecie. Jeśli chodzi o okna nabywane do budownictwa mieszkalnego, to z reguły wybierane są albo okna drewniane albo okna PCV. Jedne i drugie mają podobne właściwości funkcjonalne, jednak zakup okien wykonanych z drewna wiąże się z wyższą ceną.

Na co zwracać uwagę wybierając okna do domu?

Idąc za artykułem na stronie www.poradybudowlane.pl, gdy klient chce ocenić jakość okien powinien zwrócić uwagę na takie parametry jak: szyby, okucia oraz profile. Będąc w punkcie sprzedaży warto dowiedzieć się ile komór ma dany profil, jaka jest jego szerokość oraz jak wygląda wzmocnienie umieszczone w środku. Jeśli chodzi o szyby to obecnie wielu klientów decyduje się na pakiet trzyszybowy, który gwarantuje najlepsze cechy termoizolacyjne. Przy tej okazji warto wspomnieć o tym, że istnieje bardzo dużo rodzajów szyb i warto się z nimi zapoznać. Klienci mogą wybierać szyby przyciemniane, mleczne, ornamentowe, ze szprosami, szyby bezpieczne oraz szyby dźwiękoszczelne.

Od czego zależy cena okien?

Aby poznać cenę na okna najlepiej jest przynieść ze sobą projekt domu. Wycena zawsze ma charakter indywidualny, bo na ostateczny koszt będą wpływać kształty okien, wymiary, układ poprzeczek, kolor okien, zastosowane okucia i elementy dodatkowe. Ponadto o ile montaż nie odbywa się w stanie surowym, to trzeba też liczyć się z dopłatą za usługę. Warto wiedzieć, że drożej trzeba zapłacić za okna o nietypowych kształtach, takich jak łuki czy trójkąty. Dopłaty wymagają także specjalne systemy okuciowe, takie jak na przykład przesuwne drzwi tarasowe. Na cenę w dużej mierze wpływa także kolor okien.

Najtańsze są okna białe, jednak w budownictwie mieszkaniowym w ostatnich latach wybierane są one stosunkowo rzadko. Klient może zdecydować się na okna w okleinie drewnopodobnej od zewnątrz i wtedy będzie musiał dopłacić około 15% więcej niż w przypadku okien białych. W sytuacji gdy klient zdecyduje się mieć okna w okleinie z dwóch stron, musi liczyć się z kolejną dopłatą. W zależności od potrzeb można dokupywać także elementy dodatkowe takie jak nawiewniki, blokady balkonu czy uchylacze naświetli.