energia-geotermalna

Energia geotermalna- dlaczego warto się nią zainteresować?

Kiedy szukamy alternatywnych źródeł energii dla naszego głodnego energii świata, energia geotermalna przyciąga uwagę. Oto krótki przegląd energii geotermalnej.

Istnieje wiele różnych rodzajów energii, które mogą zasilać nasz świat. Od lat ludzie wykorzystywali moc spalania paliw kopalnych, takich jak węgiel (używany również do produkcji energii parowej) do wytwarzania energii. W ostatnim czasie nastąpiła zmiana na wykorzystywanie zasobów odnawialnych do wytwarzania potrzebnej nam energii. Zasoby te obejmują energię hydroelektryczną, energię słoneczną, energię wiatrową, energię z biomasy i energię geotermalną. Chociaż wiele osób wie o pierwszych czterech z tych zasobów, energia geotermalna jest mniej znana.

Słowo „geotermalny” pochodzi od dwóch greckich słów „geo” i „therme”. Te słowa oznaczają „ziemia” i „ciepło”, co w dużym stopniu opisuje, czym jest energia geotermalna. Energia geotermalna to energia pochodząca z ciepła Ziemi głęboko pod ziemią. Jądro Ziemi, w którym reakcje chemiczne wytwarzają ogromne ilości ciepła, znajduje się 6400 km pod powierzchnią Ziemi. W tym jądrze temperatury przy zewnętrznej warstwie mają około 1000 stopni Celsjusza, ale wewnątrz mogą sięgać nawet 6000 stopni! A to ekstremalne ciepło może być wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej.

Chociaż są to podstawy energii geotermalnej, istnieje wiele innych elementów procesu, które umożliwiają wykorzystanie tego rodzaju energii. Z wielu powodów nie możemy podłączyć się bezpośrednio do jądra Ziemi, aby otrzymać to ciepło. Zamiast tego ludzie muszą tworzyć systemy, które wykorzystują ciepło szczątkowe znajdujące się w magmie (stopionej skale) pod skorupą ziemską. Ciepło to można wykorzystać, korzystając ze zbiorników wodnych znajdujących się w magmie – te zbiorniki wodne mogą osiągać nawet 700 stopni Fahrenheita. Pomyśl o Old Faithful w Yellowstone.

Studnię można wywiercić w przegrzanej wodzie zawartej w ziemskiej magmie – zbiorniku geotermalnym. Gdy te zbiorniki geotermalne zostaną podłączone, podgrzana woda i para mogą unosić się na powierzchnię i być wykorzystywane do zasilania elektrowni geotermalnych, a także w mniejszych projektach do użytku domowego. W przypadku zastosowania w elektrowniach geotermalnych para z podgrzanej wody gruntowej jest często wykorzystywana do napędzania turbin, które następnie wytwarzają energię, którą można wykorzystać jako energię elektryczną.
Wykorzystując własne ciepło i wodę Ziemi, można wytworzyć energię, którą można wykorzystać na małą lub dużą skalę. Ten odnawialny zasób (nie możesz zubożyć ciepła Ziemi!) jest również czystszy i bezpieczniejszy niż wiele innych rodzajów energii, co czyni go doskonałym rodzajem ekologicznie bezpiecznego źródła energii.

Nie zapomnij tez wstąpić na News Info, żeby otrzymać jeszcze więcej przydatnych wskazówek technologicznych.