Co to jest instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna to doskonały sposób na zapewnienie Twojemu domowi odnawialnej i oszczędnej energii elektrycznej. Jest ona nie tylko bardziej przyjazna dla środowiska niż tradycyjne źródła energii, ale także daje możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na comiesięcznych rachunkach za media. Instalacja fotowoltaiczna może przynieść średnio 30% oszczędności na kosztach energii.

Typy instalacji fotowoltaicznych

Aby rozpocząć pracę z instalacją fotowoltaiczną, należy wybrać system fotowoltaiczny odpowiedni do swoich potrzeb. Jak go wybrać? Sprawdź poradnik na www.robocizna.pl. Po krótce mówiąc, to istnieją dwa główne typy systemów: system sieciowy i system off-grid. Systemy sieciowe współpracują z tradycyjnymi dostawcami energii i pozwalają obniżyć koszty energii, ponieważ otrzymujesz zapłatę za energię elektryczną wytwarzaną ze słońca. Systemy off-grid są idealne, gdy tradycyjne źródła energii nie są dostępne dla domu lub firmy; wymagają one jednak akumulatorów i innego wyposażenia, które może zwiększyć ich koszt początkowy.

Koszty instalacji fotowoltaicznych

Koszty instalacji fotowoltaicznych różnią się w zależności od wielkości systemu oraz od tego, czy jest on podłączony do sieci, czy nie. Ogólnie rzecz ujmując, w przypadku zdecydowanej większości systemów sieciowych typowa instalacja systemu PV może kosztować od 15 000 do 40 000 PLN (choć często część lub całość tych kosztów pokrywają dotacje i ulgi podatkowe). Przeciętna instalacja fotowoltaiczna zwraca się w ciągu mniej niż dziesięciu lat – a po tym czasie nadal będzie dostarczać czystą energię elektryczną bez żadnych dodatkowych kosztów!