Zagłębiając się w temat płyt fundamentowych, poznając ich specyfikę, wywnioskować można, że wyprą one tradycyjne fundamenty. Pomimo tego, że wciąż są mało popularne, to mają one na prawdę wiele zalet. Chcąc szybko, ale rzeczowo przedstawić ten rodzaj fundamentów najlepiej będzie posłużyć się konkretnymi przykładami.
Fundament pod budowę domu. Etap po etapie.
W takim razie, kiedy płyta fundamentowa jest lepszym rozwiązaniem niż fundamenty tradycyjne?
Płyta fundamentowa jest nieoceniona w sytuacji, gdy podłoże zbudowane jest z niestabilnego materiału. Jeżeli grunt ma tendencję do osiadania, osuwania się, lub po prostu jest to teren podmokły, fundamenty mogą nie zapewnić należytej stabilności. Zaletą płyt fundamentowych jest fakt, że ich powierzchnia jest taka sama jak powierzchnia i kształt domu a co za tym idzie ciężar ścian nośnych, rozkłada się na całej powierzchni płyty.
W skrócie
Budując dom o nieregularnych kształtach, z licznymi zakamarkami, kopanie tradycyjnych fundamentów może być bardzo uciążliwe. Ściany nośne wymagają wylania ławy, co przy gęstej "sieci" ścian może stanowić problem. W tym miejscu ukazuje się kolejna przewaga płyt fundamentowych. Jej wytrzymałość umożliwia bezpośrednie budowanie bez dodatkowych wzmocnień, na jednolitej równej powierzchni.