Kupując nieruchomość, inwestujemy nie tylko w ziemię pod budowę domu, ale także w czas i pieniądze, dlatego ważne jest, abyśmy przemyśleli wszystkie aspekty związane z poszukiwaniem i zakupem ziemi.
5 CZYNNIKÓW, KTÓRE NALEŻY ROZWAŻYĆ PRZED WYBOREM DZIAŁKI POD BUDOWĘ DOMU.
1. INFRASTRUKTURA
Upewnij się, że niezbędne usługi, takie jak energia elektryczna, linie telefoniczne, oświetlenie uliczne, bieżąca/zdatna, woda, kanalizacja, gaz ziemny itp. są już dostępne.
2. LOKALIZACJA
Ważne jest określenie połączenia z głównymi drogami/ulicami i ogólnego bezpieczeństwa okolicy. Jeśli działka jest oddalona od miasta, weź pod uwagę czas, jaki będzie potrzebny na dotarcie do usług takich jak: szpital, apteka, szkoła, tereny rekreacyjne, sklepy, biblioteki. Należy pamiętać, że dobra ziemia to taka, która jest blisko lub dobrze połączona z centrum miasta, jeśli zamiarem jest sprzedanie jej w przyszłości, ale nawet jeśli nie masz zamiaru jej sprzedać, ważne jest, aby myśleć o wzroście wartości ziemi w przyszłości.
Powiązany artykuł: Z czym wiąże się budowa domu?
3. ORIENTACJA
Musimy wziąć pod uwagę słońce. Zalecamy odwiedzić działkę co najmniej trzy razy dziennie w różnych miesiącach roku, aby ocenić drogę słońca, to pomoże określić możliwe orientacje dla domu i rentowności w przypadku realizacji projektu. Ważny jest również kierunek i intensywność wiatrów, zależny od klimatologii danego miejsca.
4. BADANIE TOPOGRAFICZNE/GEOTECHNICZNE
W celu określenia właściwości gruntu można zlecić profesjonalne badania geotechniczne. Jest to konieczne, ponieważ tylko w ten sposób można dowiedzieć się, czy grunt spełnia niezbędne wymagania, aby móc na nim budować.
Badanie da nam dokładne informacje na temat składu gleby (konsystencja gleby czy jest niska, średnia czy twarda), sposobu wykonania wykopu, zdolności gleby do utrzymania ciężaru domu i tak dalej.
5. WARTOŚĆ
Aby określić, czy wartość gruntu, który wybrałeś do budowy domu, jest odpowiednia, konieczne będzie sprawdzenie, ile kosztuje metr kwadratowy na gruntach położonych w pobliżu. Ogólnie rzecz biorąc, grunty wycenia się według następujących kryteriów: ich kształtu i regularności, topografii (płaskie grunty są na ogół droższe), wielkości, dostępności do głównych szlaków komunikacyjnych, połączenia z usługami publicznymi.